Místo a aktivity

Lidé vytvořili v Třeboňské pánvi kouzelný kraj. Ráj pro divoká zvířata. Od počátku 16.století byly nedostupné bažiny na jihu Čech přetvářeny v síť rybníků a spojovacích kanálů. Další generace převzaly dědictví předků a opatrovaly ho. A tak v samém srdci moderní Evropy zůstala zachována krajina, která nemá na světě obdoby. Tato oblast je vhodná pro mnohé volnočasové aktivity v jak v letní, tak i zimní sezóně.

Aktivity

Pěší turistika a nordic walking

Stovky kilometrů turistických stezek panenskou přírodou

Cykloturistika

Propracovaná síť cyklostezek nenáročným terénem vhodných pro každého

Běžkování a sjezdovky

Běžkařské dráhy s dosahem profesionálního SKI střediska Karlstift

Koupání a paddleboarding

Pískovcová jezera s průzračnou vodou s možnostmi využití vodních sportů

Sběr lesních plodů

Lesy plné hub, borůvek, ostružin a mnohých unikátních rostlinných druhů

Rybaření a jízda na koni

Možnost rybaření na Lužnici, jezerech, hřebčín ve Dvorech nad Lužnicí

Navštivte také

Na samém pomezí česko-rakouské hranice se nachází i vesnička Klikov, kde naleznete naše ubytování. Vesnice byla založena koncem 16. století na česko-rakouské hranici a patřila majitelům bystřického panství, pánům Krajířům z Krajku. V obci, k níž patřila huť Františkov, se usazovali němečtí havíři a hamerníci, kteří sem byli zváni jako odborníci na tavení železné rudy a na zpracování železa, k čemuž využívali energii Dračice. Dnes je Klikov klidnou vesnicí vyhledávanou k rekreaci.

K výletu do Třeboně nepatří jen vyhlášené kapří speciality v některé z mnoha restaurací, ale také prohlídka renesančního zámku; vybrat si můžete z několika prohlídkových tras, které vás zavedou například do alchymistické dílny, do zbrojnice nebo unikátní psí kuchyně. V jednom ze zámeckých křídel najdete moderní expozici Dům přírody Třeboňska, která vás seznámí se zajímavými místy města i okolí i zdejšími slavnými rybníkáři v čele se Štěpánkem Netolickým a Jakubem Krčínem z Jelčan.

Již roku 1966 začala v oblasti Suchdolska velkotěžba písku. Po jejím utlumení se rozsáhlé pískovny samovolně zaplnily vodou a tak vznikla přirozenou cestou velká jezera, která jsou dnes proslulá koupáním a opalováním. Díky velké ploše těchto jezer a jejich pláží si každý jistě najde své místo. Suchdolské pískovny tedy skýtají možnost realizace nádherné dovolené pro milovníky slunění a koupání. K pískovně lze přijet po silnici spojující Suchdol nad Lužnicí a Klikov ze severní strany anebo od obce Tušť z jižní strany. Vstup i parkování jsou bezplatné.

Dále doporučujeme

 

Lázně Třeboň (17 km)
https://www.laznetrebon.cz/
Lázně Třeboň jsou vyhlášené rašelinné lázně pro léčbu revmatického onemocnění. Kromě léčebných pobytů Lázně Aurora a menší Bertiny lázně nabízí relaxační volně prodejné welnessprocedury včetně slatinných koupelí a zábalů, které působí příznivě pro tělo i duši. V obou lázeňských domech jste zváni na lázeňský kulturní program.


Zámek Chlum u Třeboně (10 km)
https://www.chlumutrebone.cz/zamek
Zámek byl postaven v roce 1710 na místě původní tvrze. Současnou podobu získal v letech 1902–04, kdy objekt vlastnil František Ferdinand d'Este. Zámek i park jsou přístupné veřejnosti. Za držení Františka Ferdinanda d'Este byl zámek navýšen o patro a byl upraven i park, doplněním soch z 18. a 19. století. Po roce 1918 zámek sloužil jako letní byty. Byl oblíbeným místem spisovatelů a hudebních skladatelů. 


Nové Hrady (20 km)
https://www.novehrady.cz/
Nové Hrady (německy Gratzen) jsou město v Novohradském podhůří poblíž hranic s Rakouskem, asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic a 20 km jižně od Třeboně. S nadmořskou výškou 541 m jsou nejvýše položeným městem okresu České Budějovice. Katastrální výměra města činí 7 968 ha a žije zde přibližně 2 500 obyvatel. Historické jádro je městskou památkovou zónou. V současné  době je oblast Novohradských hor prezentována jako turistická destinace  se zachovaným přírodním bohatstvím, ve které se postupně rozvíjejí služby cestovního ruchu. Město nové Hrady jsou jedním z ideálních výchozích turistických bodů jak do oblasti Novohradska, tak do části Vitorazska.


Dobrá Voda (40 km)
https://www.trebonsko.cz/dobry-voda-u-novych-hradu
Dobrá Voda je místní část Horní Stropnice a hojně navštěvované mariánské poutní místo. Obec Dobrá Voda leží v Novohradských horách na severovýchodním svahu Kraví hory. Dominantou  nejen osady, ale celé lokality je opravený  barokní kostel, který je za jasného počasí vidět až z Budějovicka či Třeboňska. Dobrá Voda byla pro svou mírně radioaktivní vodu a polohu lokality s nejčistším vzduchem v Čechách vyhledávána jako lázeňské místo.


Zámek Český Krumlov (70 km)
https://zamek-ceskykrumlov.cz
Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století.


ZOO Na Hrádečku Horní Pěna (35 km)
https://www.zoonahradecku.cz/
Soukromá zoologická zahrada Na Hrádečku s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce. Naleznete zde přes 100 druhů zvířat, která jsou zařazena mezi ohrožené druhy živočichů a jsou chráněna úmluvou CITES. Zoopark je sice ve stádiu neustálého budování, ale od roku 2014 je veřejnosti přístupný. Návštěvníci nejvíce oceňují rodinnou atmosféru a pořádané komentované prohlídky s krmením, ve kterých se dozví mnoho zajímavých informací a jsou zvířatům blíže, než při klasické návštěvě.


ZOO Hluboká nad Vltavou (45 km)
https://zoohluboka.cz

Zoo Hluboká, plným názvem Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou je zoologická zahrada, nacházející se nedaleko Hluboké nad Vltavou, otevřená od roku 1939. Jde o zoo specializující se na zvířata žijící v palearktické zoogeografické oblasti, zejména v její evropské části a v České republice.


Další zajímavé odkazy:
https://www.solefelsenwelt.at/cs/oteviraci-doba-ceny.html

https://www.trebonsko.cz/cyklotrasy-mapy
https://www.bilyjednorozec.cz/c-10-restaurace.html